Varenie piva v domácich podmienkach

Varenie piva v domácich podmienkach

Ak si chcete varenie piva vyskúšať v domácich podmienkach nepotrebujete hneď kupovať veľké hrnce a pokročilé náradie. Bohato postačí pár základných vecí, z ktorých väčšinu nájdete aj vo vašej kuchyni. Pripravili sme pre vás súpis základného vybavenia s ktorým by ste mali dokázať uvariť pivo v domácich podmienkach.

Veľký hrniec

Hrniec by mal byť asi o 1/3 väčší ako je plánovaný objem piva, ktorý plánujete navariť. Ideálny objem na začiatok je 30l. Vďaka tomuto objemu budete mať na konci cca 20l piva.  Materiál nie je rozhodujúci. Hrniec môže byť nerezový, smaltovaný no odporúčame sa vyhnúť hliníku. Niektorí domáci sládkovia využívajú na varenie elektrické zaváracie hrnce.

Varenie piva v domácich podmienkachTIP Neodporúčame variť menšie objemy. Strávite pri varení rovnako dlhý čas a objem vášho domáceho piva nebude ani z ďaleka podľa vašich predstáv.

Menší hrniec

Bude slúžiť na vysladzovaciu vodu alebo ako pomocná nádoba. Podľa potreby môžete použiť aj viac menších hrncov. Materiál hrnca taktiež nie je rozhodujúci podobne ako u veľkého hrnca.

Varecha

Varechu používame na miešanie diela. Môže byť nerezová, plastová alebo drevená.

Ohrev

Pri procese varenia piva – rmutovaní je dôležité aby sme vedeli regulovať výkon telesa na ktorom dielo zohrievame. Ohrev potrebujeme aj na zohriatie vody na vysladzovanie. Môžete použiť plynový alebo elektrický sporák, indukciu alebo plynovú stoličku. Každá forma ohrevu má svoje výhody a aj nevýhody. Všeobecne platí pravidlo, že výhrevné teleso by malo mať výkon aspoň 1kW na 10l objemu.

Šrotovník

Slad pred varením piva šrotujeme. Na šrotovanie využívame mlynček na slad. Môže byť dvojvalcový alebo trojvalcový. Prípadne si môžete zakúpiť našrotovaný slad. V našom e-shope ho šrotujeme bez príplatku. Takýto slad spotrebujte čo najskôr.

Pomocné nádoby

Slúžia na odkladanie nástrojov, prelievanie, odstátie vody a pod. Veľmi dobre poslúži napríklad 30l vedro na farbu z obchodu s remeselnými potrebami alebo rôzne hrnce, ktoré nájdete vo vašej kuchyni.

Hadičky

Pomáhajú nám pri prečerpávaní a prelievaní. Odporúčaný priemer je 10 – 12 mm. Odporúčame použiť hadičky zo silikónu. PVC plastové hadičky sú vhodné len pre studenú vodu. Všetky materiály by mali byť vhodné pre styk s potravinami.

Scedzovacie zariadenie

Scedzovacie zariadnie je slúži na oddelenie sladu od sladiny. Môžete si doma vyrobiť manifold z medenej rúrky, ktorý po ukončení procesu rmutovania vložíte do diela, použiť plastovú kýblovú scedzovaciu nádobu alebo falošné dno či oplet umiestnený priamo v hrnci. Ďalšia možnosť je varenie metódou tzv. BIAB kedy je slad vo veľkom sieťovanom vreci, ktoré po skončení rmutovania z hrnca vyberiete.

Chladenie

Po skončení chmeľovaru musíme mladinu schladiť na zákvasnú teplotu. Môžete použiť hotové riešenia ako ponorný chladič, protiprúdový chladič alebo doskový chladič. V domácich obmedzených podmienkach je možnosť chladiť mladinu aj ponorením hrnca do vane so studenou vodou.

Kvasná nádoba

Slúži na kvasenie piva. Môže byť uzavretá s kvasnou zátkou alebo otvorená. Obľúbená je plastová kvasná nádoba z potravinárskeho plastu alebo sklenený demižón.

Nádoba na stáčanie piva do fliaš

Po vykvasení pivo stáčame do fliaš. Poslúži na to aj plastová kvasná nádoba s ventilom v ktorej nám pivo kvasilo. Na ventil sa nasadí stáčacia tyčka so spätným ventilom na svojom konci.

Teplomer

Pri rmutovaní meriame teplodu teplomerom. Vhodný je akýkoľvek teplomer, ktorý je možné ponoriť a má rozsah 100°C s prestnosťou na 1°C.

Meranie sily diela

Po uvarení a schladení mladiny meriame extrakt mladiny a po kvasení, prekvasenie piva. Vďaka nameraným údajom vieme vypočítať aké silné pivo sa nám podarilo vyrobiť alebo určiť či pivo ešte kvasí alebo nie. Poslúži nám na to hustomer, odmerný valec, cukromer alebo refraktometer.

Váha

Váhu využívame na váženie surovín. Pri slade postačí váha, ktorá odváži slad s presnosťou na 100g. Pri vážení chmeľu použite váhu s presnosťou na 1g. Vo väčšine prípadov obe podmienky spĺňajú klasické kuchynské váhy.

Nádoby na uvarené pivo

Uvarené a vykvasené pivo musíme uskladniť. Môžete využiť už vyššie spomínané nafľašovanie piva alebo pivo stiahnuť pomocou hadičky do kegu alebo kyvety.

Zátkovačka

Zátkovačka môže byť ručná dvojpáková alebo stolová. Slúži na uzavretie fľaše korunkovým uzáverom. Veľmi obľúbené u domácich pivovarníkov sú fľaše s pákovým uzáverom.

Dezinfekčné prostriedky

„Čistota pol života“ a v pive to platí tiež. Najdôležitejšie je vydenzifikovať všetky nádoby a pomôcky, ktoré prídu do styku s mladinou/pivom v studenej fáze varenia (kvasenie, stáčanie a pod.). Na dezinfekciu a čistenie používame prekarbonát, sódu, lúh, lieh a mnoho ďalších.

Veríme, že Vám tento súhrn pomôže pri príprave na varenie piva v domácich podmienkach.

Pridajte Komentár

Nákupný košík
Návrat hore